Tytöt ja pojat Ruotsi-otteluun sekä PM19-kilpailuihin valittu

Suomen Urheiluliitto valinnut joukkueen edustamaan Suomea tyttöjen ja poikien yleisurheilun Suomi—Ruotsi-maaotteluun, joka käydään Espoon Leppävaarassa lauantaina 28.8.2010. Pitkät viestit juostaan Olympiastadionilla saman päivän iltana.

POJAT:
100 m:
Markus Koivula Tampereen Pyrintö 11,10,
Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,75.
200 m:
Mikko Laiho Kangasalan Urheilijat-68 22,10,
Samuli Lehtinen Lahden Ahkera 22,20.
400 m:
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 49,33 (48,93 -09),
Juho Vanhala  Harjavallan Jymy 49,40.
800 m:
Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58 1.58,03,
Hannu Mäkelä  Liedon Parma 1.57,87.
1500 m:
Miika Eskuri Kuivasjärven Aura 4.11,40,
Aleksi Uusipere Espoon Tapiot 4.14,65.
3000 m:
Ossi Kekki Lahden Ahkera 8.30,57,
Jaakko Piesanen Saarijärven Pullistus 9.01,25.
100m aj:
Elmo Lakka Kouvolan Urheilijat 14,08,
Aleksi Tuononen Ähtärin Urheilijat 14,29.
300 m aj:
Sami Jaatinen Lieksan Urheilijat 38,91,
Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske 38,87.
1500 m ej:
Ossi Hakulinen Espoon Tapiot 4.34,72,
Niklas Peltoniemi Teuvan Rivakka 4.33,85.
Korkeus:
Jussi Ala-Laurinaho Loimaan Leisku 207,
Ville Rämänen Virkby Start 200.
Seiväs:
Jaakko Sihvonen Lempäälän Kisa 460,
Artturi Välimäki Noormarkun Nopsa 450.
Pituus:
Ville Hakomäki Ylihärmän Junkkarit 700,
Antti Stenholm Janakkalan Jana 679.
Kolmiloikka:
Jere Mäkelä Nurmijärven Yleisurheilu 14,30,
Kristian Pulli Kaipolan Vire 14,11.
Kuula:
Ville Savolainen Keiteleen Nuju 19,42,
Matti Sivonen Kuivasjärven Aura 18,96
Kiekko:
Mika Flinkkilä Seinäjoen Seudun Urheilijat 55,77,
Kalle Kivioja Nokian Urheilijat 56,53.
Moukari:
Jesse Lehto Kaustisen Pohjan-Veikot 76,96,
Juho Saarikoski Noormarkun Nopsa 70,92.
Keihäs:
Joni Karvinen Ylöjärven Urheilijat 76,32,
Johan Teikari Kihniön Urheilijat 77,87.
4x100m:
Markus Koivula Tampereen Pyrintö 11,10,
Mikko Laiho Kangasalan Urheilijat-68 10,94,
Samuli Lehtinen Lahden Ahkera 11,03,
Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,75.
Varaedustaja: Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat 11,15.
4x400m:
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 49,30 (48,93 -09),
Samuli Lehtinen Lahden Ahkera 50,42,
Kalle Petrelius Lahden Ahkera 49,89,
Juho Vanhala Harjavallan Jymy 49,40.
Varaedustaja: Mikko Laiho Kangasalan Urheilijat-68 50,32.

TYTÖT:
100 m:
Hanna Laine Helsingin Kisa-Veikot 12,36 (12,22 -09),
Milja Thuresson Turun Toverit 12,18.
200 m:
Jonna Berghem Hangö IK 24,84,
Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 23,96.
400 m:
Jonna Julin IF Nykarlebyneijden 57,35,
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 53,73.
800 m:
Tinja Lindgren Esbo IF 2.14,44,
Marianne Pitkänen Kuopion Sisu-Veikot 2.14,88.
1500 m:
Anette Haukilahti Alatornion Pirkat 4.41,77 (4.32,17 -08),
Pihla Hokkanen Savonlinnan Riento 4.38,39
3000 m:
Saara Nikander Länsi-Uudenmaan Urheilijat  10.01,01,
Meri Rantanen Nummen Kipinä 10.27,82.
100 m aj:
Jonna Berghem Hangö IK 13,69,
Jatta-Juulia Hanski Karhulan Urheilijat 13,84.
300 m aj:
Oona Hujanen Helsingin Kisa-Veikot 43,21,
Johanna Rajavaara Oulun Pyrintö 42,97.
1500 m ej:
Sofie Lövdahl Vasa IS 4.58,21,
Camilla Richardsson Vasa IS 5.11,83.
Korkeus:
Irina Tuokko Kangasalan Urheilijat-68 170,
Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto 171 (173 -09).
Seiväs:
Milla Mikkanen Kuopion Sisu-Veikot 358,
Veera Väkeväinen Kauhavan Wisa 360.
Pituus:
Sonja Dyhr Veikkolan Veikot 581,
Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 589.
Kolmiloikka:
Sanni Rajaniemi Seinäjoen Seudun Urheilijat 12,65 (12,84 -09),
Senni Ronkainen Karhulan Urheilijat 12,57 (12,90 -09).
Kuula:
Minna-Marjatta Liimatainen Alajärven Ankkurit 15,96,
Tara Tuominen Uudenkaupungin Kenttäkarhut 15,70.
Kiekko:
Heini Järventausta Lempäälän Kisa 42,39
Miia Makkonen Sysmän Sisu 42,00.
Moukari:
Kaisa Järvinen Virtain Urheilijat 52,08,
Heli Rinnekari Nurmijärven Yleisurheilu 52,72.
Keihäs:
Heli Jokela Halsuan Toivo 43,16,
Carita Lång Lahden Ahkera 43,26 (43,36 -09).
4 x 100 m:
Jonna Berghem Hangö IK 12,19,
Jatta-Juulia Hanski Karhulan Urheilijat 12,26,
Jonna Julin IF Nykarlebyneijden 12,36,
Milja Thuresson Turun Toverit 12,18.
Varaedustaja: Hanna Laine Helsingin Kisa-Veikot 12,36.
4 x 400 m:        
Oona Hujanen Helsingin Kisa-Veikot 61,47 (400 m aidat),
Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 56,68,
Jonna Julin IF Nykarlebyneijden 57,35,
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 53,73.
Varaedustaja: Janita Tammisalo Kangasalan Urheilijat-68 40,96 (300 m).

Pohjoismaiseen juniorimaaotteluun (N/M19) Akureirissa, Islannissa 28.–29.8.2010 valittiin seuraavat urheilijat:

MIEHET:
100 m: Henri Parikka Helsingin Kisa-Veikot 10,80
200 m: Frans Kapilo Turun Urheiluliitto 22,74i (22,74/ 09)
400 m: Christoffer Envall IK Falken 48,32
800 m: Toni Lempinen Kuivasjärven Aura Oulu 1.57,07
1500 m: Kalle Keskipoikela Lapin Lukko Rovaniemi 3.56,79
5000 m: Oskari Pennanen Juuan Jänne 14.40,84
3000 m ej:  Jimmy Finnholm IK Falken Pedersöre 9.48,87
110 m aj: Pasi Roslund Rauman Urheilijat 13,93
400 m aj: Miikka Laiho Raision Kuula 54,05
Korkeus: Joonas Jokivartio Oulun Pyrintö 204
Seiväs: Henri Väyrynen Kajaanin Kipinä 505 (515/09)
Pituus: Arttu Halmela Honkajoen seudun Urheilijat 720
Kolmiloikka: Matti Mäkitalo Paimion Urheilijat 14,51
Kuula: Tuomas Martin Tampereen Urheilijat -38 18,18
Kiekko: Antti Korhonen Oulun Pyrintö 48,22
Moukari: Mikko Koskiranta Kristiinan Urheilijat 67,18
Keihäs: Joel Karjalainen Kerimäen Urheilijat 71,32
5000 m kävely: Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 20.25,96i
4x100 m: Ahmed Jumaa Lahden Ahkera 11,12, Frans Kapilo Turun Urheiluliitto 11,11 (10,95/09), Ville-Pekka Kokko Joensuun Kataja 11,17 (11,10/08), Henri Parikka Helsingin Kisa-Veikot 10,80, Pasi Roslund Rauman Urheilijat 11,08.
4x400 m: Christoffer Envall IK Falken 48,32, Aki Henttonen Turun Urheiluliitto 49,08,
Miikka Laiho Raision Kuula 49,94, Christoffer Wärn IK Falken 49,86, Henri Parikka Helsingin Kisa-Veikot

NAISET:
100 m: Jenni Jokinen Nakkilan Vire 12,25.
200 m: Maria Räsänen Kuopion NMKY 24,63.
400 m: Jeanine Nygård IF Drott 56,65.
800 m: Zenitha Eriksson IF Nykarlebynejden 2.07,62.
1500 m: Kristiina Mäki Lapuan Virkiä 4.32,12 (4.30,94/09).
3000 m: Mikaela Söderström Porvoon Urheilijat 10.15,25.
2000 m ej: Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat 7.07,83 (7.07,00/09).
100 m aj: Lotta Harala Tampereen Pyrintö 13,65.
400 m aj: Maria Valtanen Liedon Parma 61,40.
Korkeus: Tilda Hämäläinen Viipurin Urheilijat Helsinki 173.
Seiväs: Jatta Salmela Kokkolan Veikot 390.
Pituus: Hanna Wiss MIFK/IF Åland 600.
Kolmiloikka: Ria Ahonen Äänekosken Urheilijat 12,36 (12,36/09).
Kuula: Katja Kantanen Viipurin Urheilijat Helsinki 14,45.
Kiekko: Hanna Rintamäki IF Femman 46,03.
Moukari: Jenni Penttilä Kaustisen Pohjan-Veikot 61,03.
Keihäs: Piia Pyykkinen Saarijärven Pullistus 50,29.
3000 m kävely: Elisa Neuvonen Kiteen Urheilijat 16.03,69i (15.03,62/07).
4x100 m: Lotta Harala Tampereen Pyrintö 12,68 (12,57/09), Jenni Jokinen Nakkilan Vire 12,25,
Maria Räsänen Kuopion NMKY 12,02, Hanna Wiss MIFK/IF Åland 12,14.
4x400 m: Zenitha Eriksson IF Nykarlebynejden 56,48, Jeanine Nygård IF Drott 56,65,
Jonna Skrifvars IF Nykarlebynejden 57,32, Maria Valtanen Liedon Parma 58,13 (57,70/09),
Hanna Wiss MIFK/IF Åland 58,02 (57,11/09).

 

Seuraavat kilpailut